Korzystanie ze strony oznacza zgodę na
wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w regulaminie oraz polityce prywatności.
a
a
a

Alergie

Alergia w skrócie jest patologiczną odpowiedzią  układu odpornościowego organizmu. Alergeny, czyli substancje, które powodują alergię, znajdują się właściwie wszędzie. Coraz większa rzesza osób cierpi z powodu alergii i ograniczeń jakimi skutkuje alergia w codziennym życiu. Leczenie w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia i ilości alergenów na jakie pacjent jest uczulony. Rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów alergii:


Alergia pokarmowa bywa bardzo uciążliwa dla pacjentów, zwłaszcza jeśli obejmuje duży zakres alergenów lub występuje powszechnie w pożywieniu. Właściwie w większości gotowych produktów możemy spotkać białka mleka krowiego, jaj oraz gluten. Również śladowe ilości orzeszków mogą występować powszechnie w produktach, których nie podejrzewalibyśmy o taki składnik. Objawy alergii pokarmowej to najczęściej:


Alergia kontaktowa również staje się coraz powszechniejsza. Coraz więcej osób odczuwa objawy alergii po kontakcie z kosmetykami, lekarstwami (maści, żele), ubraniami i wieloma innymi przedmiotami codziennego użytku. Alergie kontaktowe są nie tylko problemem zdrowotnym, ale również estetycznym oraz zawodowym utrudniającym lub nawet uniemożliwiającym pracę.  Dotyczy to osób które w swojej pracy mają częsty kontakt  z danym alergenem np. kosmetykami lub lateksowymi rękawiczkami. Do najczęstszych objawów alergii kontaktowej należą:


Wyczekiwana przez większość osób wiosna, oznacza początek pylenia wielu roślin i drzew oraz początek trudnego okresu dla alergików.  Alergia na pyłki objawia się najczęściej:

Alergie polekowe najczęściej  objawia się zmianami skórnymi jak również może objawić się  gorączką, bólem mięśni i stawów, powiększeniem węzłów chłonnych, dusznością, wymiotami, nudnościami lub biegunką.

Alergie na jad owadów może się objawić gwałtowną, niebezpieczną reakcją organizmu tzw. wstrząsem anafilaktycznym.

Wróć do bazy artykułów

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu oraz polityki prywatności

Opinie wyrażone w serwisie lekarze w regionie są właśnością ich autorów.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz naszego regulaminu oraz polityki prywatności.