Korzystanie ze strony oznacza zgodę na
wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w regulaminie oraz polityce prywatności.
a
a
a

Niezastąpiona witamina D – czym grozi jej niedobór?

Witamina D odpowiada m.in. za mocne kości, zdrowe zęby, wspomaga układ krążenia, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, oraz wspiera procesy metaboliczne. Jej obecność jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego.

Należy jednak pamiętać, że zarówno jej niedobór i jak nadmiar mogą mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Najczęściej jednak do zbyt dużej podaży tej witaminy w organizmie prowadzi nieumiejętna suplementacja.

Jeśli zaobserwujemy u siebie poniższe objawy, warto zapytać lekarza o badanie pozwalające ustalić poziom witaminy D w naszym organizmie.

Objawy niedoboru witaminy D:

W teorii już po 15 minutach spędzonych na słońcu nasz organizm jest w stanie wyprodukować niezbędną do funkcjonowania ilość witaminy D. Jednak u coraz większej ilości osób stwierdza się jej niedobory. Przyczyny bywają trudne do określenia, jednak do głównych „winowajców” należy:

Zanim jednak sięgniemy po farmakologiczne uzupełnianie niedoborów warto zwrócić się ku pozytywnej zmianie trybu życia i zoptymalizowaniu diety. Przede wszystkim zapewnij sobie codzienną dawkę aktywności na świeżym powietrzu oraz wzbogaćmy swoje menu o poniższe produkty:

Wróć do bazy artykułów

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu oraz polityki prywatności

Opinie wyrażone w serwisie lekarze w regionie są właśnością ich autorów.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz naszego regulaminu oraz polityki prywatności.