Lekarze Małopolska - skorzystaj z naszej wyszukiwarki - posiadamy dane ponad 70 tyś gabinetów medycznych

Wpisz minimum 3 znaki. Wyszukiwarka zwraca maksymalnie 25 wyników dla jednego zapytania.

Co zrobić w przypadku zatkanego nosa?

artykuł sponsorowany


Zatkany nos to uciążliwa dolegliwość, która negatywnie odbija się na codziennym funkcjonowaniu i bardzo utrudnia spokojny sen. Problem ten może mieć różne przyczyny (również nieinfekcyjne) i nie zawsze towarzyszy mu katar. Jak ulżyć sobie lub dziecku przy zatkanym nosie? Jakie sposoby na zatkany nos sprawdzają się najlepiej i o czym należy pamiętać przy ich wdrażaniu? Odpowiadamy!

Zatkany nos – najczęstsze przyczyny

Problem zatkanego nosa może pojawić się u osób w każdym wieku – w tym zarówno seniorów, jak i małych dzieci. Gdy pacjent ma zatkany nos, pierwszym podejrzeniem lekarza zazwyczaj jest infekcja, jednak trzeba wiedzieć, że ta dolegliwość może mieć wiele przyczyn i nie wszystkie wiążą się z chorobą wirusową czy bakteryjną. Za objawy zatkanego nosa nie zawsze odpowiada też katar, czyli zalegająca w nosie wydzielina. U pacjentów występować może nie tylko zatkany nos z katarem, ale również bez kataru. Do możliwych przyczyn zatkanego nosa zaliczyć można:

  • infekcję wirusową,
  • infekcję bakteryjną,
  • alergię,
  • polipy w jamie nosa lub zatokach,
  • urazy,
  • nadużywanie leków do nosa (polekowy nieżyt nosa),
  • przewlekłe zapalenie śluzówki nosa lub zatok,
  • przerost migdałka gardłowego,
  • przebywanie w pomieszczeniach o zbyt suchym powietrzu.

Co zrobić, gdy mamy zatkany nos?

Sposób działania przy zatkanym nosie należy dobrać do źródła tego problemu. Wówczas możliwe jest nie tylko leczenie objawowe, ale także przyczynowe. W aptekach znaleźć można różnego rodzaju krople i spraye do nosa obkurczające naczynia krwionośne, które pomagają w przypadku gęstej wydzieliny w nosie lub obrzęku błon śluzowych nosa. Bardzo ważne jednak, aby preparaty te stosować rozsądnie i zgodnie z zaleceniami. Przy problemie zatkanego nosa pomóc mogą również ziołowe tabletki i krople doustne. Postawić można także na maści z mentolem lub olejkami eterycznymi, które ułatwiają oddychanie. Jeśli natomiast przyczyną problemu jest alergia, pomóc mogą leki przeciwhistaminowe.
Dobrym sposobem na zatkany nos są również inhalacje z roztworu soli. Do oczyszczenia nosa i jego nawilżenia dobrze nadaje się sól fizjologiczna, natomiast w celu odetkania nosa lepiej postawić na roztwór hipertoniczny soli, który spowoduje obkurczenie śluzówki. Można się również zdecydować na irygacje nosa i zatok. W celu oczyszczenia jam nosowych i zatok z zalegających zanieczyszczeń i śluzu najlepiej zastosować roztwór izotoniczny, a w przypadku obrzęku śluzówki pomóc mogą irygacje roztworem hipertonicznym.

Domowe sposoby na zatkany nos – co jeszcze może pomóc?

Przy problemach z zatkanym nosem postawić można również na domowe sposoby. Przede wszystkim dobrze sprawdza się porządne nawodnienie organizmu, które może pomóc w rozrzedzeniu zalegającego w jamach nosowych śluzu. Skutecznym domowym sposobem na problem zatkanego nosa jest też wykorzystanie nawilżacza powietrza. Jest on szczególnie wskazany w okresie grzewczym, gdy grzejniki przyczyniają się do wysuszania powietrza w mieszkaniu, co skutkuje także przesuszeniem śluzówek, a w konsekwencji objawami zatkanego nosa. Do nawilżacza można też dodać kilka kropel olejku eterycznego (np. eukaliptusowego czy sosnowego), co ułatwi oddychanie. Inną opcją są inhalacje parowe z olejkami eterycznymi lub suszonymi ziołami (np. nad miską z gorącą wodą). Jeśli chodzi o domowe sposoby na zatkany nos, polecany jest również czosnek, który działa przeciwbakteryjnie. Spróbować można też masażu twarzy i nozdrzy, a jeszcze inną opcją są kompresy na nos.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.
akceptuję